Välbesökt på årets första områdesträff

Solen strålade och hamburgarna gick som smör i solsken när grannar på Tingvallavägen samlades på årets första områdesträff.

– Vi är alltid med på områdesträffarna. Det är trevligt att träffa grannarna och barnen har roligt, säger Abdi, pappa till Alia och Aisha, som båda blev målade som kaniner på ansiktsmålningen.

Förutom ansiktsmålning provade många av barnen på kanotbasket med Mälarpiraterna och passade på att kolla in brandbilar och prata med brandmän från Brandkåren Attunda. De vuxna minglade med sina grannar och diskuterade boendefrågor med medarbetare från SigtunaHem, Hyresgästföreningen Sigtuna.

– Grannträffarna är en bra möjlighet för våra hyresgäster att lära känna varandra. Samtidigt får vi på SigtunaHem en chans att prata med de boende och informera om viktiga saker. På Tingvalla berättade vi hur skadedjur ska hanteras och hur man vårdar sin lägenhet, säger Jonathan Kumi, områdesutvecklare på SigtunaHem

Hyresgästföreningen Sigtuna delade också ut fettrattar, Frivilliga Resursgruppen visade hur man räddar liv och Sigtuna Bostadsförening presenterade sig.

Håll tummarna för fint väder även på kommande grannträffar:

Onsdag 21 maj på Frejgatan

Torsdag 22 maj på Steningehöjden

Onsdag 27 augusti på Tingvalla 38-40, Tvärvägen och Lyckostigen

Torsdag 28 augusti i Rosersberg

Torsdag 4 september på Vänortsringen

 

12:47 fredag 16 maj

Senaste nytt