Nu är arbetet med att rusta upp Sätuna torg i full gång. Schaktmaskinerna har rullat in och de första grävarbetena är påbörjade. Under de kommande månaderna kommer området att förvandlas till en mer välkomnande, grön och levande mötesplats för alla som bor och rör sig i området.
Hela torget kommer plattbeläggas vilket skapar en tydlig och trivsam yta att vistas på. Här kommer bänkar att placeras, tillsammans med ett pingisbord som bjuder in till spontana möten och aktiviteter. För att skapa en mysig känsla kommer dekorativ belysning att hängas upp i vajrar ovanför torget.
Mitt emot Stationshusen, mot den nuvarande grusytan, skapas nya vistelseytor med snurrstolar, loungestolar, bord, buskar och planteringar. Möblernas ståldetaljer får den varma kulören Dahlia Yellow, som kommer att ge området ett lekfullt och välkomnande uttryck.
Längs gaveln på Stationsgatan 3 byggs en stödmur med tillhörande trappor, och fyra nya belysningsstolpar sätts upp jämt fördelat på torget för att öka tryggheten och göra området mer inbjudande även under årets mörkare månader.
Även trafiksituationen förbättras. Vägen mellan Stationshusen och Diagonalen kommer att asfalteras och bli enkelriktad med utfart mot Södergatan. Längre upp vid längs med Diagonalen anläggs fem fickparkeringar till höger i riktningen varav en blir tillgänglighetsanpassad parkeringsplats. För att skapa en säkrare trafikmiljö flyttas övergångsstället på Södergatan något längre upp för att ge en bättre och friare utfart.
Entrémiljön vid husen på Diagonalen kommer också att få ett lyft. Befintlig stenläggning kommer att återanvändas, läggas om och kompletteras för att skapa en mer välkomnande entré. Den befintliga korta stödmuren längs vägen kommer dessutom att förlängas.
Grönskan får en central plats i upprustningen. Samtliga planteringar rustas upp med nya träd, perenner och vårlökar som kommer att ge området färg och liv under hela året. Den inhängnade grusytan kommer dessutom att omvandlas till gräsyta som knyter an till den gamla gångvägen och skapar en mjukare och grönare miljö.
När allt står klart kommer Sätuna torg att vara en plats för både möten, aktivitet och avkoppling – ett område där människor kan trivas och känna stolthet över sin närmiljö. Vi ser fram emot att följa förvandlingen och hoppas att ni gör detsamma!


