Under januari och februari har medarbetare från SigtunaHem besökt och inventerat 146 lägenheter på Buregatan. Inventeringen är ett viktigt första steg inför den planerade renoveringen i området.
Under besöken har vi tittat på badrum, kök, ytskikt, värme och ventilation. Dessutom har SigtunaHem tagit emot synpunkter från de boende och börjat skapa en bättre bild av lägenheterna och fastigheterna.
– Nu sammanställer vi resultatet och tar fram ett förslag. Förslaget blir en del av underlaget inför beslut om renoveringen, hur omfattande den ska vara och när den kan genomföras, säger Sofia Lyheden, projektkoordinator på AB SigtunaHem.
SigtunaHem räknar med att kunna presentera underlaget i maj 2026. Om beslut tas kan en renovering starta tidigast våren 2027.

Under januari och februari har Jörgen Munk och Tony Person från SigtunaHem besökt och inventerat 146 lägenheter på Buregatan.
Löpande information viktigt
Sofia Lyheden var med vid några investeringstillfällen för att prata med de boende och lyssna på deras många frågor och funderingar kring renoveringarna.
– För mig känns det extra viktigt att träffa boende i ett tidigt skede då jag ansvarar för bland annat kommunikationen och har mycket dialog med hyresgäster under hela processen. Mitt mål är att de ska veta vad som händer under hela processen och att vi tidigt fångar upp frågor och eventuell oro.
– Boende på Buregatan kommer löpande få information under året och längre fram kommer även större informationsträffar att anordnas, säger Sofia Lyheden samtidigt som hon passar på att rikta ett stort tack till alla boende på Buregatan för ett gott samarbete och för att SigtunaHem smidigt kunde besöka alla lägenheter.
14:17 måndag 2 mars

