Text: Pia Runfors Foto: Micke Karlsson
KIockan är sju på morgonen och Dick Eklöw har just påbörjat sin dagliga morgonrunda.
– Jag säkerställer att allt är i sin ordning. För jag vill ju att det ska vara både tryggt och snyggt i mitt område, säger Dick Eklöw, som är en av SigtunaHems bovärdar och som ansvarar för Tingvallvägen 4–36.
Dick Eklöw börjar ronderingen med en sväng genom hela Tingvallaområdet för att kontrollera att alla utelampor fungerar. Om någon är trasig markerar han den med tejp och meddelar SigtunaHems elektriker. Därefter slinker han in i ett av husen.
Hans ögonen sveper vant genom trapphuset. Lyser alla lampor? Ser det snyggt och prydligt ut?
Någon har lämnat en barnvagn i trapphuset och Dick stannar upp.
– Det är jätteviktigt att trapphuset är fritt från föremål. Om det börjar brinna kan den ta eld och förhindra en utrymning. Ingenting får stå här. Så jag sätter en lapp på barnvagnen och ser om de tar bort den inom kort. Annars sätter jag ner den i ett låst utrymme i källaren, säger Dick Eklöw.
Det är bland annat därför – för att förebygga och förhindra brand – som det är så viktigt att Dick och de andra bovärdarna regelbundet ser över fastigheterna. SigtunaHem måste också följa de myndighetskrav som finns, bland annat LSO, lagen om skydd mot olyckor.
Roligt att hjälpa till
Nere i källaren kollar han bland annat att lamporna lyser, att ingenting står i vägen i gångarna och att branddörrar fungerar som de ska. Han kikar in i cykelrum, barnvagnsrum, skrubbar och prång. Någon har försökt att bryta upp ett förråd och Dick har med sig lite virke och verktyg för att laga den skadade karmen.
I övrigt är allt som det ska. Men det ligger lite skräp i en källargång som Dick plockar upp.
– Om det är rent och snygg känns det mer trivsamt och tryggt.
Klockan närmar sig klockan nio och dagens ronderingsrunda är snart över. Dick hinner med några hus och trappuppgångar varje runda och i morgon fortsätter han med grannhuset. Nu är det istället dags för dagens övriga sysslor – felanmälningar och besiktningsanmälningar. Då åtgärdar Dick mindre fel och skador lägenheterna.
– Jag tycker om att jobba och att det händer saker. I det här jobbet ser man verkligen resultat, vilket känns bra. Sedan är det roligt att hjälpa till och se hur glada hyresgästerna blir.


